Jdi na obsah Jdi na menu
 


Báječná léta pod psa

16. 5. 2006

Obrazek

Báječná léta pod psa - Michal Viewegh

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava.
V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu. Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru.
Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost. Další "normalizační" linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida.
Kniha je rozčleněna do 17 číslovaných kapitol. Román je tvořen dvěmi dějovými liniemi, které jsou odlehčovány jednak epizodami o babičce, ale také o nelehkém dospívání Kvida. V krátkém epilogu jsou pak formou publicistického výčtu shrnuty osudy hlavních postav od listopadového převratu do roku 1991, které působí trochu absurdně.
Michal Viewegh prohlásil o svém románu, že je to..."jakési převážně veselé ohlédnutí za převážně neveselou dobou, jakýsi naší nedávné historie."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pohoda

(..!, 28. 11. 2008 11:32)

úžasnej člověk!

děkuji za pomoc

(david, 24. 5. 2008 19:09)

Děkuji autorovi a člověku , který dal tento text jsem , moc jste mi stim pomohli udělal jsem dobře četbu za květen ,ale tuto knihu jsem taky četl - tedy viděl v TV , díky moc za pomoc všem !!!!

Básníci

(Radim, 15. 5. 2008 13:16)

Pane Vieweghu, četl jsem jednou (a naposledy) rozhovor s Vámi, ve kterém ste se otíral o Š. Šafránka z dnes již pentalogie Básníků. Není to samozřejmě vrcholný dílo pro klub náročnýho diváka, ale lidově poměrně oblíbenej počin, kterýmu z mýho pohledu nesaháte ani po kotníky.

je to uchyl

(tereza, 6. 5. 2008 15:35)

porad pise o sexu nebo kdyz jsou nejake filmy jeho tak je v nem taky sex treba tahle copak je normalni ze si 2 male deti v 1 tride ukazojou prirozeni co ti ucastnici zajezdu?DELA SKVELE KNIHY ALE JE TO UCHYL

kkkkkkkkkk

(........., 12. 12. 2007 14:21)

prosom te napsal by si my prosim jaky je hlavni tema knihy? pls diky napis my to na imeil nejik1111@seznam .cz diky

:-)

(Lenka, 9. 10. 2007 15:19)

Zdravim,mohla bych poprosit o počet stránek v knize.Chci vědět jak moc je to rozsáhlý,děkuju..Pošli na email Vor.Lenka@seznam.cz

cuz

(honza, 30. 9. 2007 12:21)

napiste mi na mail Honza.Sendler@seznam.cz kolik ta knizka ma stranek jo??diilk

super

(lenka, 8. 7. 2007 14:45)

je to super

Dvěma

(Češtinář, 27. 6. 2007 12:11)

Nepíše se dvěmi, ale dvěma, pokud se tu autor snaží pohybovat na sféře literatury, tak by neměl opomíjet ani jazyk. Ach jo...

brrr...

(Blaf, 3. 5. 2007 16:54)

Ja toho Viewegha tak nemam rad...