Jdi na obsah Jdi na menu
 


Román pro ženy

16. 5. 2006
Obrazek

Román pro ženy – Michal Viewegh

Vypravěčkou příběhu je sympatická dvaadvacetiletá Laura, redaktorka časopisu "Vyrovnaná žena". Retrospektivně vzpomíná na svůj život a hlavně na milostné vztahy, které zažila. Výraznou postavou je Lauřina matka Jana - překladatelka a tlumočnice, která nesnáší Čechy. V prvním ročníku vysoké školy chodila s jakýmsi Pažoutem, který se ale neuměl chovat ve společnosti, chodil nemožně oblečený, byl lakomý a několikrát ji podvedl. Prostě typický Čech! Její druhý osudový muž, za kterého se provdala, měl rovněž vlastnosti typické pro buranské Čechy. Navíc ve dvaatřiceti zemřel na rakovinu a nechal manželku s malou dcerou napospas osudu, což mu Jana nemůže "odpustit". Proto na všechny Čecháčky zanevřela a vyhledává vztahy pouze s cizinci, s nimiž se seznamuje na zahraničních pracovních cestách.
Lauřinou první velkou láskou byl americký lektor Jeff, s nímž se seznámila v jazykové škole. Nějaký čas s ním pak žila v New Yorku. Jeff se zamlouval především Lauřině kosmopolitní matce, Lauře už méně. Vadilo jí, že s ním musí mluvit anglicky - připadala si hloupá - a v Americe se cítila osamělá. Na protest proti matce i Jeffovi si našla jednoduchého prodavače mobilů Richarda Kabíčka přezdívaného Rickie. Rickie vzal Lauru na dovolenou do Chorvatska a plánoval jejich společný život. Laura zde ale poznala téměř čtyřicetiletého Olivera, kreativního pracovníka reklamní agentury. Po návratu z dovolené se s Rickiem rozešla a začala chodit s Oliverem.
Po první společné noci vyšlo najevo, že Oliver je vlastně Pažout - první láska Lauřiny matky...
Na jednom snobském večírku se Oliver líbal s jednou svou bývalou přítelkyní; Laura je přistihla a velmi se rozzlobila. Aby se ji získal zpět, zaplatil Oliver pro ni, pro sebe a pro Janu společnou "vánoční" dovolenou na Kanárských ostrovech. Také Lauře nabídl, aby se k němu nastěhovala.
Lauře se ale po čase vztah začal zajídat. Oliver dost pil a to, co na něm Laura dřív obdivovalo, jí teď šlo na nervy. Začalo to mezi nimi skřípat, ale přesto se spolu v létě vydali do Chorvatska, kde se seznámili.
Zde se Laura zakoukala do atraktivního ředitele pobočky velké reklamní agentury. Po návratu do Česka se s NÍM setkala a v jeho luxusním domě vyspala. On už se jí pak ale neozval.
Laura začala trpět depresemi a zjistila, že jí chybí Oliver, kterého opustila... On ale bohužel ignoroval veškeré pokusy o navázání kontaktu.
V baru se seznámila se studentem pedagogické fakulty Robertem a vznikl mezi nimi vztah. Od ledna 2000 se ale ve vozech metra na místech určených pro reklamní plakáty začaly objevovat milostné dopisy psané Oliverem. V nich Lauru prosil, aby se k němu vrátila. Laura zažívala rozporuplné pocity, ale nakonec se rozhodla, že to s Oliverem ještě jednou zkusí...
Jana porušila své předsevzetí nezačínat si nic s Čechy a pozvala na štědrovečerní večeři souseda Žemlu, kterému zemřela manželka.

HLAVNÍ POSTAVY:

Laura - sympatická, milá, vtipná, ironická dívka. Není příliš sebejistá a asi ani moc neví, co od života vlastně chce.
Lauřina matka - sebejistá, samostatná, inteligentní a přitažlivá žena, která se v životě vyzná. Má ráda luxus a miluje cestování letadlem. Pod sarkastickým a někdy i trochu cynickým vystupováním se ale skrývá citlivá a osamělá duše.
Oliver - ironický, sarkastický, zábavný společník. Přesto je to ale trochu buran se sklonem k alkoholismu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sám

(Dáša, 7. 1. 2008 18:18)

Veľmi sa snažíme ľúbiť a byť ľúbení a sme kvôli láske schopní kadejakých "pošetilostí". Napriek tomu sme vo vnútri vždy všetci sami. To som si nejak utvrdila cez Lauru, Janu, Olivera.
Mám rada Vieweghovu tvorbu. Je čitateľná, pravdivá a napriek všetkému láskavá.

Srovnání

(Verča, 28. 9. 2007 19:40)

já jsem viděla nejdříve film a pak jsem četla až knihu a člověk, který to měl ve stejném pořadí jako já je v lecčem sklámán jak v knize tak i ve filmu, mnohé scény se mi líbily více v knize a některé byly lepší ve filmu, ale obojí byl super. Viewegh je dosti čtivý autor :)

Nej nej nej film

(Klárinka, 26. 8. 2007 21:18)

Je to můj úplně nejoblíbenější film!Mám ho doma na DVD a mohla bych ho vidět každý den.Čím víckrát ho shlédnu,tím víc se mi líbí.Chtěla bych být jako Laura.Když se na Román dívám,připadám si,jako bych byla jeho součástí a cítím s Laurou. Obdivuju lidi,kteří dokáží něco takového napsat!!!

Nejlepší

(Klára, 15. 8. 2007 21:44)

ke knize jsem se nedostala ale film mě naprosto uchvátil. Je naprosto úchvatný a reálný.

Knížka lepší, než film

(Péťulka - P.e.t.a.s@centrum.cz, 25. 5. 2007 18:03)

Opět jsem se přesvědčila o tom, že je knížka mnohlem lepší, než film. Knížku Román pro ženy, jsem četla o dost dřív, než byla zfilmovaná, a když jsem pak viděla dlouhoočekávaný film, na který jsem se moc těšila, byla jsem velice zklamaná... :-(

Sůper

(Laura, 6. 5. 2007 11:06)

Sůper film

super!!!

(Lucka, 27. 3. 2007 20:02)

nejdříve jsem viděla film, později jsem se dostala i ke knize...obojí super.

Pochvala!!

(Zdenča, 6. 11. 2006 11:22)

Tato kniha je naprosto jedinečna svou osobitosti. Velice me zaujala a take jsem vydela tuto knihu sfilmovanou, ale musim podotknout, ze kniha je opravdu jedinecna.