Jdi na obsah Jdi na menu
 


Účastníci zájezdu

16. 5. 2006

ObrazekÚčastníci zájezdu - Michal Viewegh

Příběh je vyprávěn ve třetí osobě.
Spisovatel Max (ne nepodobný Michalu Vieweghovi) chce napsat román odehrávající se na turistickém zájezdu. Nezvyklé prostředí a vztahy různých lidí, kteří jsou dočasně nuceni pobývat společně na jednom místě - to je přece úžasná látka pro zajímavý příběh. Aby načerpal inspiraci, vydal se na obyčejný autokarový zájezd do Itálie k pobřeží Jadranu.
Další účastníci: třicetiletá svobodná Jolana, která zájezd koupila jako dárek svým rodičům, mladý poslanec Hynek s manželkou Zuzanou a synem Jakubem, kamarádky Denisa a Irma - rádoby intelektuální studentky filozofické fakulty, pár homosexuálů Ignác a Oskar, dvě důchodkyně - autoritativní Helga a poněkud senilní Šarlota, ukrajinský dělník Oleg a tajemná dvojice pan Petrescu a paní Košťálová, která sice cestuje společně, ale nikdo o ní nic neví...
Zájezdu velí krásná mladá aktivní průvodkyně přezdívaná Pamela, která je plná entuziasmu. Jak se vzápětí ukáže, je také poměrně hloupá a naivní, ale bohužel si to neuvědomuje. Píše příšerné pohádky, které dala odborně "posoudit" "panu spisovateli" Maxovi. Maxovi se krásná průvodkyně líbila, a tak její tvorbu příliš nekritizoval. To ale neměl dělat! Pamela, povzbuzená "chválou", pohádky s železnou pravidelností účastníkům předčítala...
Každý z účastníků má nějaký osobní problém a Max si ho v duchu rozvíjí a připravuje pro svůj román. Hynek se Zuzanou řeší manželskou krizi; Jolanin otec byl pár let před důchodem propuštěn z práce svým bývalým kamarádem, kterému pomohl k místu ředitele; malý Jakub si o sobě myslí, že je homosexuál; Šarlota chce v Itálii navštívit místo, kde se poprvé setkala se svým manželem a tak dále...
Příběhy jednotlivých účastníků zájezdu postupně gradují a v závěru se buď vyřeší, nebo "vyšumí" do ztracena.
Hynek se sblížil s Denisou, ale manželka jeho nevěru odhalila a rozhodla se, že zažádá o rozvod.
Jolana se zamilovala do Ukrajince Olega a chtěla si ho vzít.
Jolanina matka sepsala pro Maxe příběh svého manžela a nabídla mu ho jako námět na román.
Poslední den zájezdu se Max sblížil s Pamelou, ale v tom okamžiku si uvědomil, že už po ní netouží.
Po návratu ze zájezdu domů sepsal svůj román!

HLAVNÍ POSTAVY:

Max - má dobrý pozorovací talent a velkou fantazii. Je to komerčně úspěšný spisovatel, ale kritici na jeho tvorbě nenechají nit suchou. Rozhodně to není žádný svatoušek, nejčastěji přemýšlí o sexu! :-)
Pamela - krásná sexy dívka, ale velmi hloupá a naivní. Uvnitř je dětská, nedospělá. Má téměř neustále dobrou náladu, je asertivní, snaží se vyhovět všem účastníkům.
Ignác - upřímný, vtipný, sarkastický, ironický. Nevadí mu být středem pozornosti. Hodně pije a občas se chová nevyzpytatelně a bláznivě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kniha - film

(monika, 26. 10. 2011 14:56)

Ja som najskor videla film, potom citala knihu. Obidva su vyborne, neviem povedat co je lepsie. A kazde svojim sposobom ine. A pre mna to malo jednu vyhodu - od zaciatku som Jolanu brala ako z filmu a stalo to za to. Totiz Polivkova je neskutocna herecka prave na tu ironiu. :-!!

Kížka..

(Péťulka - P.e.t.a.s@centrum.cz, 2. 2. 2008 15:41)

.. je jednoznačně lepší, než film. Člověk si představuje hrdiny podle svého. A já osobně jsem z jejich vizáže ve filmu nebyla nijak nadšená :( Ale jinak film určitě nezavrhuji...

film

(superpuma, 7. 11. 2007 17:31)

ja chcy stahnout film

Skvělé!!!

(Žanda, 3. 11. 2007 22:22)

Knížka je moc povedená, tedy hlavně ty postavy... typický playboy, který se za ženskou žene stůj co stůj, holčina co nemá moc vysoké sebevědomí, protože není dlouhonohá modelka, naopak dlouhonohá blonďatá naivní husička,obyčejná česká rodinka, a spoustu podivínů... Brilantní:-)

Kniha

(Tereza, 13. 6. 2007 11:24)

Mě osobně se více líbila předloha od Michala Viewegha. Neříkám, že film byl špatný, to chraň bůh, ale přece jenom kniha je zajímavější. Neni to jen o obyčejném příběhu, ale........no to už si přečtěte sami. A doporučuji přečíst si to dvakrát. Mně to alespoň pohohlo knize lépe porozumět.

Super film !

(Eva, 2. 6. 2007 14:45)

Účastníci zájezdu se mi moc líbí - opravdu příjemný nenásilný film o skutečných lidských osudech :-)