Jdi na obsah Jdi na menu
 


Život Michala Viewegha

16. 5. 2006
ObrazekMichal Viewegh se narodil roku 1962 v Praze; mládí prožil na Sázavě. Studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale studia zanechal a pracoval jako geofyzikální figurant a noční strážný. Později vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a literatura–pedagogika. Po absolvování základní vojenské služby pracoval několik let jako učitel na Základní škole Vladislava Vančury v Praze 5-Zbraslavi a poté dva roky jako redaktor v nakladatelství Český spisovatel. Od roku 1995 se plně věnuje spisovatelské profesi; žije v Praze. Jeho knihy vyšly v mnoha reedicích v celkovém nákladu více než tři čtvrtě miliónu výtisků, byly přeloženy do dvaceti světových jazyků a dočkaly se tří filmových a dvou divadelních zpracování.
Michal Viewegh je držitelem Ceny Jiřího Ortena. Michal Viewegh je v současné době velmi populární. Rozhodně to není člověk, který by zneužíval své popularity. Jeho tvorba je nesmírně čtivá a velmi zajímavě psaná. Jde o takzvaný "trhač stránek", to znamená, že čtenář musí část dál a dál. Jednak píše o sobě a svůj charakter schovává za postavy v různých knihách. Dokonce popsal sám sebe. Je velmi krytický vůči bulvárnímu tisku. Několikrát jej žaloval. Tento autor je známý hlavně u mladé generace, která navštěvuje jeho filmy. Není oblíben mezi starší generací, pro popis doby například v "Báječných létech pod psa". Píše dobře čtivým českým jazykem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rozumím vám

(Lucie, 18. 4. 2007 21:20)

Michal Viewegh je autor, o němž se každý, kdo má jen trochu vyspělý literární názor, musí zákonitě vyjádřit pozitivně. O jeho kvalitách nelze pochybovat, jak ostatně dokládají jeho úspěchy u nás i v zahraničí (viďte, vyspělý literáte pane M.Alexo?:-). Toto dokazuje i spolupráce s dalšími předními autorkami Ivou Hercíkovou a Halinou Pawlowskou.

Pane Vieweghu, držím palce, vaše knížky jsou bezva, moc se těším na každou další!

Nerozumím vám

(Michael Alexa, 17. 3. 2007 19:11)

Michal Viewegh je autor, o němž se každý, kdo má jen trochu vyspělý literární názor, musí zákonitě vyjádřit negativně. Je to brak, sice úspěšný, leč plytký a jednoduchý. Toto dokazuje i spolupráce s Ivou Hercíkovou a Halinou Pawlowskou. Této trojici zoufalců by ve spolupráci slušel i Petr Šabach či Lucie Bílá se svými nejnovějšími paměťmi.

Reagovat možno na michael.alexa@gmail.com

Gramatika

(Pavlina, 14. 2. 2007 20:22)

Nemam az tak dobrou gramatiku, ale nemelo by byt ve slove kryticky I...?

Diplomová práce

(klarausti@seznam.cz, 8. 1. 2007 19:53)

Dobrý den, pane Vieweghu,
píšu diplomovou práci na téma srovnání knížek Báječná léta pod psa a Hrdinové jako my od Thomase Brussiga, právě rozebírám nadpis "Báječná léta po psa" a nevím přesně, jak bych jej zhodnotila nebo rozebrala, mohl byste mi prosím napsat něco bližšího? Děkuji. K.S.

originál

(Dagie, 28. 11. 2006 21:49)

Jsem nadšená Vieweghovou literární tvorbou,a nejvíc knížkou °°Výchova dívek v Čechách°°.Tohle dílo mě dostalo na kolena...Dokonce mi ukápla i slzička,je to nejlepší spisovatel na světě...Je úžasnej,nikdo na něj nemá,má originální tvorbu a šarm...je rpostě originál

ahoj!!

(jajuszka@seznam.cz, 18. 11. 2006 10:36)

Je mi 14 let a tohohle spisovatele přímo zbožňuju... Přečetla jsem všechny jeho knížky a chci mu vzkázat:,,Michale piš, piš, piš... ať mám co číst!!!" A ještě jedna připomínka k těmto stránkám: Vy co je tvoříte, občas si zkontrolujte pravopis!!! nechápu jka můžete napsat ,,krytycký"!!!

Báječný rok (deník 2005)

(Radka 321.@seznam.cz, 14. 11. 2006 11:33)

Dobrý den, pane Vieweghu!
Je mi 19 let a právě jsem dočetla vaši knihu Báječný rok. Je to první kniha kterou jsem kdy četla. Vlastně ani nevím proč jsem si jí koupila. Procházela jsem knihkupectvím (do kterého mě násilím vtáhl kamarád) a najednou jem držela v ruce vaši knihu a koupila ji. Pak jsem ji měla během pár dní přečtenou, což mě samotnou udivilo. Netroufám si ji nijak hodnotit, protože těmhle věcem dostatečně nerozumím, můžu jen subjektivně prohlásit že se mi tato kniha velmi líbila. Vlastně ani nevím jestli jsem to všechno co jste tím chtěl říct pochopila správně. Principy analýzy literárních děl mi pořád unikaji a na otázky co tímto dílem chetěl autor říct vždy jen hodně těžko hledám slova. Např. za bílou pěnou pršící v dáli si ještě pořád měsíc nedokážu představit, ikdyž by to tak asi bylo správně. Prostě to všechno chápu po svém a jediné co mužu říct, je líbilo se mi to.

Báječný rok (deník 2005)

(Martina m.pompo@seznam.cz, 25. 10. 2006 21:21)

Dobrý den Michale, je mi 24 a právě kniha Báječný rok je první co jsem četla.Nikdy mě nelákalo čtení ale jednou jsem Vás viděla v TV jak tuto knihu komentujete.Knihu jsem dostala a každý den se těsim až zalezu do postele a budu pokračovat e čtení.Je úžasná!Moc se nasměju ale také mi je párkrát do pláče.Opravdu se Vám povedla.Tleskám!Martina

lekce tvurčího psaní

(barbora.cervinkova@seznam.cz, 15. 9. 2006 16:59)

Uplne první knížka kt jsou od pana Viewegha cetla byla prave lekce.....
snazim se cist literaturu známou a tzv. "povinnou" ale touhle knizkou si me autor "zahackoval" bylo to neco zvlastniho precetla jsem ji skoro na jeden nadech... ackoliv jsem se k ni dostla naprostym omylem! Pujcila jsem si v knihovne spatnou knizku :)
Od te doby jsem precetla skoro vsechny doposud vydane knizky od p. V. a kt me jeste zaujala je : Svedske stoly aneb jaci jsme .. vybrala jsem si ji jako zaklad rocnikove prace ale nevim jsestli v MF dnes vychazeji jeste fejetony od p. V. :(
dekuju bara

lekce tvůrčího psaní

(Barbora, 15. 9. 2006 16:53)

Příběh ze života

(Monika - monajanoskova@seznam.cz, 20. 8. 2006 8:33)

Pane Vieweghu,

na úvod vám chci napsat, že vaše filmy se mi moc líbí. Asi se budete divit, proč vám vůbec píšu, ale mám jednu kamarádku, která zažila neuvěřitelný příběh a jeho námět by nebyl špatným tématem pro natočení filmu. Ten příběh se zrodil v době, kdy pracovala ve státní správě. Určitě máte dost námětů, ale stejně by mě zajímalo, zda by vás to zajímalo. Vím, že je to dost nezvyklé, takto vám psát, ale neviděla jsem žádnou šanci, jak vás tímto oslovit. Přeji vám úspěšné počinání ve vašem dalším pracovním i soukromém životě.