Jdi na obsah Jdi na menu
 


Život Michala Viewegha

16. 5. 2006
ObrazekMichal Viewegh se narodil roku 1962 v Praze; mládí prožil na Sázavě. Studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale studia zanechal a pracoval jako geofyzikální figurant a noční strážný. Později vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a literatura–pedagogika. Po absolvování základní vojenské služby pracoval několik let jako učitel na Základní škole Vladislava Vančury v Praze 5-Zbraslavi a poté dva roky jako redaktor v nakladatelství Český spisovatel. Od roku 1995 se plně věnuje spisovatelské profesi; žije v Praze. Jeho knihy vyšly v mnoha reedicích v celkovém nákladu více než tři čtvrtě miliónu výtisků, byly přeloženy do dvaceti světových jazyků a dočkaly se tří filmových a dvou divadelních zpracování.
Michal Viewegh je držitelem Ceny Jiřího Ortena. Michal Viewegh je v současné době velmi populární. Rozhodně to není člověk, který by zneužíval své popularity. Jeho tvorba je nesmírně čtivá a velmi zajímavě psaná. Jde o takzvaný "trhač stránek", to znamená, že čtenář musí část dál a dál. Jednak píše o sobě a svůj charakter schovává za postavy v různých knihách. Dokonce popsal sám sebe. Je velmi krytický vůči bulvárnímu tisku. Několikrát jej žaloval. Tento autor je známý hlavně u mladé generace, která navštěvuje jeho filmy. Není oblíben mezi starší generací, pro popis doby například v "Báječných létech pod psa". Píše dobře čtivým českým jazykem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

What you necessary to remember apropos high blood exigency

(AnobeMernsenly, 8. 10. 2018 5:21)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-cialis-lille/

Blood Pressure : Blood turn the heat on chart

(Aneenurgerie, 28. 7. 2018 13:06)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-rembourse-ou-pas/

prani

(hana@evanek.cz, 3. 3. 2013 9:35)

Pane Michale chtela bych Vam poprat hodne zdravi a sil o daisiho zivota verim, ze budete brzy v kondici a pokracovat v psani! Hodne mooooc zdravi. preje Hana SzabovaV

Obchodne stretnutie

(Renata, 4. 9. 2011 22:17)

Mohla by som prosim za ucelom obchodneho stretnutia dostat osobny email na p. Viewegha?

názor

(WALLIANT, 26. 9. 2010 19:40)

Myslím si pouze to, že vaše knihy jsou rok od roku horší a nudivější. To je pouze můj upřímný názor..

navrh

(kalinovska tetiana, 28. 9. 2009 10:12)

dobri den.mam jeden hodne zvlastni a zajmavy pribeh pro novu knihu,chci aby jste byl autorem toho to pribehu. muj kontakt kalinovskaja@gmx.at

Je mi smutno...

(Michal, 20. 6. 2009 16:00)

Viewegh a další chátra na Pražském hradě
Vyvětrejte po nich ten smrad, prosím. Neuvěřitelné, kam se až dostala naše polistopadová "evropská" kultura Vieweghů, pobožných Halíků, pseudoumělců Černých i s jeho lejny na výstavách....
http://petrpokorny.blog.idnes.cz/c/89344/Viewegh-a-dalsi-chatra-na-Prazskem-hrade.html

chyba

(vaclav klaus, 30. 3. 2009 10:55)

aby se nekdo nepoto ze tam je par chybek

Pravopis

(Simona, 4. 3. 2009 11:09)

Nechť si autor článku nechá panem Vieweghem opravit hrubky a jazykové vazby vůbec (fotografie o literátovi apod.), pokud na to sám nemá. Nedělá to čest jeho stránkám a poškozuje tím nepřímo i samotného spisovatele, kterému přeji hodně zdaru v další tvorbě.

Pozdrav z Hradce

(Iveta, 13. 10. 2008 21:45)

Milý pane Vieweghu,
11.10.08 jsem vás zahlédla v hotelu U Lva v Havlíčkově Brodě a toto letmé setkání zapřičinilo,že jsem si ve vedlejším knihkupectví koupila vaší novinku"Román pro muže". Lituji,že jsem vás pak již nezastihla,aby jste mi knihu podepsal.Jelikož jsme vrstevníci,je mi vaše tvorba velmi blízká a chápu,proč jste naším současným nejlepším spisovatelem. Přeju vám hodně úspěchů a ještě mnoho dalších skvělých knih.

...

(jááá, 24. 2. 2008 13:24)

autor clanku by si mel opravit chyby!!!

Urkvel

(Pilzner, 8. 2. 2008 8:08)

hystorie se nemili

i-y

(Zdeňka, 23. 1. 2008 20:59)

Nevěděla jsem, že se kritický píše s tvrdým Y...:-)

moc

(pic, 15. 1. 2008 11:13)

pac

Skvělý spisovatel....

(Kirri... nka..., 9. 1. 2008 20:55)

Musím říct, že nejdříve se mi do čtení knih tohoto spisovatele nechtělo... jenže pak jsem si půjčila knihu Andělé všedního dne a byla jsem zcela překvapená... strašně moc mě to bavilo a knihu jsem přečetla téměř jedním dechem.... velice mě zaujala i těmi příběhy a vyjadřováním spisovatele...
můžu všem doporučit.... =)

na NIC

(pelo, 8. 1. 2008 9:05)

čau mamut !!!

Vynikající autor

(Eliška, 13. 9. 2007 18:15)

Do podvědomí se mi až dostal knihou "Účastníci zájezdu", kterou si vypůjčila moje babička. Říkala, že je to dost zdlouhavé a nebudu tomu rozumnět. Je mi 14 let, orpavdu jsem všemu nerozumněla, ale tak to bývá. Můžu jen říci, že za dva dny jsem knihu měla přečtenou a poté vypůjčeno několik dalších knih z knihovny. Mezi mé nejoblíbenější patří "Lekce tvůrčího psaní" a "Báječná léta pod psa", kde jsem při Kvidovo přímmé řeči dostávala záchvaty smíchu. Líbí se mi ta ironie a humor, jakou pan Viewegh ve svých knihách používá. Jen tak dál, s napětím očekávám další knihu :)

Báječný rok (deník 2005)

(Michaela, 30. 7. 2007 14:04)

Milý pane Vieweghu,
právě čtu Váš deník a musím Vám napsat, že je skvělý. Jsem velmi překvapená, kolik jste toho na sebe "prásknul". Myslím, že pro bulvár už nic nezbylo. Vaše knížky jsou bezvadný a čtou se mi moc dobře. Chtěla bych Vám za ně poděkovat a popřát Vám mnoho dalších úspěchů.

Je to mazec:o)

(thilo-katka@seznam.cz, 29. 6. 2007 21:47)

Miluji Vaše knihy a dlouhou jsem uvažovala jak toto vyjádřit, jelikož mě nenapadá žádná neobvykle úžasná věta... (Na tu dokonalou metaforu mám málo času) Mohu to říci jen jednoduše , a to: ,,Prosím!!Nedejte na kecy dospělých lidí, kteří Vám závidí Vaši slávu, úspěch, peníze a piště , co nejvíce knih:o)''Protože já mám život v 15 letech ještě hodně před sebou...A Viewegha už jsem se snažila odložit...Ale milý Pane spisovateli, s lítostí Vám musím oznámit, že Vaše knihy jsou úžasné a nelze je odložit.... K.B. :o)

Báječná léta s Klausem

(Sabina, 25.4 2007 11:19, 25. 4. 2007 11:25)

Dobrý den, pane Vieweghu!
Zrovna včera jsem dočetla Vaši knížku Báječná léta s Klausem. Ani pořádně nevím, jak jsem se o ní dozvěděla, ale musím říct, že mně (až překvapivě) zaujala. Je mi teprve 18, proto si nedovoluji hodnotit jiná díla, která jsem od Vás četla, ale musím přiznat, že se mi Vaše knížky moc dobře čtou. Vlastně ani nevím jestli jsem to všechno co jste tím chtěl říct pochopila správně, ale snad ano. Upřímně se moc těším na další knížku, která (jak doufám) brzy přijde do knihkupectví.
Přeji Vám úspěšné počinání ve Vašem dalším pracovním i soukromém životě.